4 gala badmintona junior 17 20190303 1519862108W dniach 23 i 24 lutego 2019 r. rozegrano kolejną - czwartą już - Galę Badmintona "Olimpionik". Rywalizowano w kilku kategoriach, a na starcie stanęło blisko 180 miłośniczek i miłośników najszybszego sportu rakietowego. Badmintoniści reprezentowali m.in. Lipiany, Szczecin, Kraków, Bydgoszcz, Gorzów, Koszalin, Myślenice, Choszczno, Sianów, Nakło nad Notecią, Świebodzin, Sulęcin, Pyrzyce, Banie, Kozielice, Sitno, Krzemlin, Łęgi, Derczewo, Wawrów, Trzcińsko-Zdrój, Bełczne, Nowogród Bobrzański, Jastrowie, Zieloną Górę i Łozice.

W pięknej lipiańskiej hali wystąpiło wielu znakomitych zawodników polskiego badmintona, m.in. Dorota Grzejdak (Sianów) - wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, wicemistrzyni świata seniorów (Indie - Bollywood) z 2017 r., mistrzyni świata weteranów z Hiszpanii (Punta Umbria), podwójna mistrzyni Europy z Dundalk (Irlandia). Dominika Guzik - Płuchowska (AZS AGH Kraków) - posiadaczka kilkudziesięciu medali na arenie polskiej i międzynarodowej, kilkanaście lat w kadrze narodowej seniorek, złoty medal w grze mieszanej i brązowy medal w grze podwójnej Polski Seniorów w Katowicach (2015 r.). Tomasz Matoga (AZS AGH Kraków) - posiada dorobek kilkudziesięciu medali na arenie polskiej, kilkakrotnie stawał na podium w turniejach otwartych. Swoją obecnością zaszczycił nas również gość specjany Lech Piasecki - pochodzący z Lipian kolarz, mistrz świata amatorów i torowy mistrz świata zawodowców, zwycięzca Wyścigu Pokoju, pięciu etapów w Giro d’Italia, lider Tour de France.

23 lutego (sobota) odbyły się gry dla seniorów. Uroczystego otwarcia turnieju dokonali: Bartłomiej Królikowski - Burmistrz Lipian, Marta Ciszewska - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Lipianach, Marek Polaszczyk - Prezes UKS "Olimpionik" Lipiany oraz Krzysztof Trojanowski - główny organizator turnieju. Już na wstępie organizatorzy podziękowali za pomoc sponsorom oraz przewidzieli liczne atrakcje i niespodzianki dla startujących zawodników. Rozlosowano nagrody spośród zawodników w postaci talonów i voucherów. W trakcie turnieju rozlosowano również bony dla kibiców zebranych na hali.

Aby wyłonić najlepszych spośród 9 kategorii (singiel kobiet, singiel mężczyzn kat. A, B, C, 50+, amator, mixt, debel kobiet i debel mężczyzn) ogółem rozegrano aż 158 pojedynków. Turniej trwał niespełna 12 godzin, a ta ogromna liczba gier odbywała się na 9 kortach (w tym na 3 profesionalnych matach sprowadzonych na potrzeby turnieju z Gdyni). Kibice mogli w tym dniu obejrzeć badminton na bardzo wysokim poziomie. Nie zabrakło pięknych pojedynków, okraszonych nietuzinkowymi zagraniami. Wiele pojedynków stało na wysokim poziomie, ale "wisienką na torcie" były finały. Pierwszy finał rozegrano w grze mieszanej. Piękny pojedynek pomiędzy Dorotą Grzejdak/Marcin Grzywacz (Sianów) a Dominiką Guzik - Płuchowską/Tomasz Matoga (Kraków) spowodował, że dookoła kortu zebrała się liczna grupa obserwatorów. Pomimo wygranej pary z Krakowa w stosunku 3:0, to mecz był wyrównany i stał na bardzo wysokim poziomie. Kolejne wielkie emocje zebrani przeżywali podczas pojedynku finałowego w kat. singiel kobiet. Tutaj ponownie spotkały się wielokrotne medalistki mistrzostw Polski Dorota Grzejdak (Sianów) i Dominika Guzik - Płuchowska (Kraków). I tym razem, po pięknej grze i wygranej w setach 3:0, złoty medal wywalczyła zawodniczka z Krakowa. Liczne porywające zagrania, nagradzane gromkim aplauzem, można było zobaczyć w finale gry pojedynczej w kat. singiel mężczyzn. Tomasz Matoga (Kraków) pokonał w stosunku 3:0 Marcina Puciato (Koszalin) i tym samym wywalczył swój drugi złoty medal. W grze podwójnej w kategorii debel kobiet zwyciężyła para ze Szczecina. Sylwia Falkowska (Szczecin) / Dominika Urbanik (Szczecin) wyprzedziła parę Kamila Kowalska (Szczecin) / Katarzyna Szczykutowicz (Sianów). Ostatnim pojedynkiem turnieju był finał gry podwójnej w kat. debel męski najlepszą parą okazali się Marcin Grzywacz (Sianów) / Marcin Puciato (Koszalin), którzy pokonali 3:0 parę Tomsz Charkiewicz (Gorzów) / Andrzej Przytulski (Sianów). Pomiędzy "wielkimi" finałami odbywały się mecze finałowe w niższych kategoriach. Najwięcej emocji dostarczyła kategoria stworzona tuż przed turniejem. Organizatorzy zadbali o "profesorów" badmintona i stworzyli dodatkową kategorię 50+. Tutaj najlepszym okazał się Sylwester Momot (Banie), który pokonał po zaciętym finale 3:2 w setach Andrzeja Struensee z Bydgoszczy. Z tego wyniku szczególnie zadowoleni byli gospodarze, gdyż Sylwester Momot występuje w Lipiańskiej Lidze Badmintona i trenuje w UKS "Olimpionik" Lipiany. Cała lista zwycięzców znajduje się na stronie internetowej www.olimpionik.pl. W trakcie turnieju mogliśmy gościć Ewę Gąsiorowska-Nawój - Wicestarostę oraz Olgierda Kustosza - Radnego Wojewódzkiego. Na zwycięzców czekały liczne nagrody - pula nagród w turnieju ogółem wyniosła ponad 7 tys. zł. Dodatkowo organizatorzy zapewnili obiad dwudaniowy, owoce, słodki poczęstunek, kawę, herbatę i wodę. W trakcie turnieju funkcjonował sklepik, w którym można było zakupić najwyższej klasy sprzęt do badmintona.

Niedziela (24 lutego) była zarezerwowana dla dzieci i młodzieży. Turniej otworzył Burmistrz Lipian Bartłomiej Królikowski wraz z w/w Markiem Polaszczykiem i Krzysztofem Trojanowskim. Emocji i tego dnia nie brakowało, a czasami można by stwierdzić, że było ich aż nadmiar. Była radość i uśmiechy na twarzach zawodników wygrywających, ale też smutek i łzy po przegranych pojedynkach. Gry rozpoczęły się o godz. 10.00, a zakończyły się grubo po godz. 20.00. Ogółem tego dnia rozegrano rekordową liczbę spotkań, bo aż 214 pojedynków (gry były toczone do 3 wygranych setów). Niezwykle udany był to turniej dla naszych zawodników. Złote medale dla drużyny z Lipian zdobyli: Łukasz Grzebieniek (U18), Mateusz Sykuła (U16), srebrne: Aleksandra Wróblewska (U10), Piotr Trojanowski (U12), Martyna Żarów (U14), Jędrzej Rękawek (U14), Filip Łukowski (U18) i brązowe: Patrycja Ulanowska (U12), Patrycja Szydłowska (U14), Julia Kuczyńska (U16) i Adrian Marszałek (U18). Ogółem nasza reprezentacja zdobyła 11 medali: 2 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe medale. W ogólnej klasyfikacji medalowej po raz pierwszy zajęliśmy I miejsce. Jest to ogromny sukces sportowy - gratulacje dla całego teamu. Na niedzielnym turnieju gościliśmy Zbigniewa Chojeckiego - Wiceprzewodzniczącego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Obecna była również Dorota Chrobrowska - Dyrektor Zespołu Szkół w Lipianach oraz Iwona Tomczak - Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Moja Młodość". Opiekę medyczną nad zawodnikami zapewniało Stowarzyszenie Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego, a nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP w Lipianach. Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Plus Lipiany. Konferansjerem był August Kimbar.
Dziękujemy partnerom oraz sponsorom, którzy znacznie podnieśli rangę naszego turnieju:
- Bartłomiej Królikowski - Burmistrz Lipian,
- Marta Ciszewska - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Lipianach,
- Dorota Chrobrowska - Dyrektor Zespołu Szkół w Lipianach,
- Iwona Tomczak - Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Moja Młodość",
- Piotr Olech - Dyrektor Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pyrzycach,
- Marek Polaszczyk - Auto Pol-Kap Lipiany,
- Paweł Żukowski i Tomasz Knyrek - Petro Oil Zachód,
- Marek Zawieja - Inter Cars,
- Maciej Szymczak - PRIGNITZ Meble Pomorskie Sp. z o.o.,
- Andrzej Szelążek - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie,
- Zbigniew Prywerek - Koło Łowieckie "Nemrod" w Lipianach,
- Szymon Staniszewski - Poligrafia Szczecin,
- Grażyna Biernacka i Kamil Nowakowski - Piekarnia Lipiany,
- Ryszard Tański - Gazeta Puls Powiatu,
- Renata Dziewulska - sklep owocowo - ważywny,
- Krzysztof Baj,
- Stowarzyszenie Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego,
- OSP w Lipianach,
- pracownicy Hali Sportowej.
Serdeczne podziękowania kierujemy dla wszystkich tych osób, które w różny sposób przyczyniły się to tego, aby ta Gala mogła mieć taki wymiar (osobom odpowiedzialnym za catering, ciasta, sędziom boiskowym i stolikowym, paniom w biurze zawodów, protokolantom, układającym korty, zawieszającym banery, pilnującym porządku i sprawujacym opiekę medyczną ... nie sposób wszystkich wymienić i kogoś nie pominąć w związku z czym wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc). Na koniec podziękowania kierujemy do wszystkich zawodników (tych dużych i tych małych) biorących udział w 4. Gali Badmintona "Olimpionik" - to dzięki Wam udało się stworzyć tak wielkie wydarzenie, na tak wysokim poziomie sportowym. Do zobaczenia na kolejnej gali badmintona w Lipianach.

Krzysztof Trojanowski